Başak Helen Taşkan

Başak Helen Taşkan profil fotoğrafı

Başak Helen Taşkan

TAV Havalimanları - Sürdürülebilirlik ve İş Mükemmelliği Koordinatörü

1997 İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra yaklaşık bir yıl ulusal ve uluslararası AB destekli projelerde mühendis olarak çalıştım. Takip eden süreçte yöneticilik yaptığım lojistik sektöründe, karayolu ile tehlikeli madde taşımacılığı alanında operasyon ve yönetim sistemleri konularında sorumluluk alarak, 20 yılı aşkın bir süredir de kurumsal sürdürülebilirlik, iş mükemmelliği ve yönetim sistemleri konularında çalışmalarıma devam ediyorum. 

Bu süreçte yurt içinde ve yurt dışında BSI-British Standards Institute ve LRQI (Lloyd's Register) System Certification adına baş denetçi olarak üçüncü taraf denetimler gerçekleştirdim ve eğitimler verdim. ConsulTeam danışmanlık şirketinde kurum ve kuruluşlar için; çevre, sağlık ve güvenlik, kalite, risk yönetimi, sürdürülebilirlik konularındaki danışmanlık projelerini yürüttüm.

Son 12 yıldır havacılık sektöründe kurumsal sorumluluk ve sürdürülebilirlik stratejilerinin geliştirilmesi, yönetimi ve kuruluş içindeki uygulamalarının sürekliliğinin sağlanması, çevresel, sosyal ve ekonomik unsurların dengeli bir şekilde yönetilmesi için şirket yapısına ve kültürüne uygun araç ve sistemlerin geliştirilmesi ve bunların kurum ve kuruluşlara uyarlanması alanlarında faaliyetlerimi sürdürüyorum.

İş mükemmelliği süreçlerinin yönetimi, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin kurumsal stratejilere adaptasyonu, risk ve uyum, etik ve dürüstlük, iç denetim yönetimi süreçleri alanlarındaki düzenli raporlamalar sorumluluk aldığım ve proje liderliği yaptığım alanlar arasında.

2008-2021 arasında CEFIC (The European Chemical Industry Council) tarafından Belçika merkezli olarak yürütülen SQAS (Safety & Quality Assessment for Sustainability) için Türkiye’deki ilk ve tek akredite değerlendirici olarak çalıştım. SQAS lojistik hizmet sağlayıcıları ve kimyasal dağıtıcıların kalite, güvenlik, emniyet, çevre ve kurumsal sosyal sorumluluk performanslarını değerlendirmek için tasarlanan üçüncü taraf bir değerlendirme sistemidir.

2019 yılında Bilgi Üniversitesi Örgütsel Psikoloji Bölümünde yüksek lisansımı tamamladım.

Başak Helen Taşkan yer aldığı oturumlar

Kapat

Watsons Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Zirvesi

@si.summit

Detaylar
  • 19-20 Ekim 2023
  • 09:00 - 16:30
  • Boğaziçi Üniversitesi
  • Albert Long Hall

Harita