D. Ferhat Demir

D. Ferhat Demir profil fotoğrafı

D. Ferhat Demir

Prag Ekonomi Üniversitesi - Türkiye İnovasyon Hareketi Kurucusu ve Öğretim Görevlisi

Dünya Gazetesi yazarı, Prag Ekonomi Üniversitesi öğretim görevlisi ve Türkiye İnovasyon Hareketi kurucusu olan Ferhat Demir yaklaşık yirmi yıldır çeşitli sektörlerde firmalara strateji ve inovasyon alanlarında eğitim ve gelişim desteği sunmaktadır. Türkiye’de ve farklı ülkelerde projeler yönetmiştir. Çalışmalarına İstanbul ve Prag’da devam etmektedir.

Endüstri Mühendisliği eğitimi ardından, Amerika Birleşik Devletleri’nde Kennesaw State Üniversitesinden İşletme (MBA), Georgia State Üniversitesinden Kamu Politikaları (Public Policy, Economic Development) alanında yüksek lisans dereceleri aldı. Bu süre zarfında Fortune 500 şirketlerinden Assurant Solutions'da süreç mühendisi olarak profesyonel kariyerine başladı. Amerika'da 7 yıl yaşadıktan ve Kuehne Nagel'da Koordinatör olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek QGroup inovasyon danışmanlığı firmasını kurdu. Sektörün en büyük oyuncularından olan bir teknoloji şirketinin stratejik planlarını hazırladı. Söz konusu şirkette kurumsal performans yönetimi departmanını kurarak yeniden yapılandırma, süreç iyileştirme ve hedef bazlı yönetim projelerini başlattı ve direkt Genel Müdüre bağlı olarak çalıştı. Kazakistan bir telekomünikasyon şirketinin satış süreçlerinin iyileştirilmesi ve Kuveyt’te bir sinema şirketinin stratejik planlama ve yeniden yapılandırma projelerinde yer aldı. Tübitak’ta stratejik planlama süreçlerini yönetti. Kurumun inovasyon yönetimi süreçlerini tasarladı. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ile inovasyon araçlarının geliştirilmesine dair çalışmalar yaptı.

Yarı zamanlı olarak Global Business School Barcelona’da ve Bilgi Üniversitesinde iletişim ve inovasyon dersleri vermektedir. Prag Ekonomi Üniversitesinde araştırma projelerinde yer almakta, girişimcilik ve inovasyon dersleri vermekte, aynı zamanda doktora çalışmalarına devam etmektedir. İş dünyasındaki aktif çalışmalarının yanı sıra Dünya Gazetesinde ve Harvard Business Review’de düzenli olarak inovasyon odaklı yazılar kaleme almaktadır. İnovasyonun Şifreleri kitabının ikinci baskısı hazırlanmaktadır.

D. Ferhat Demir yer aldığı oturumlar

09.10.2023 20:00

Çevrimiçi

14.10.2023 20:00

Çevrimiçi

21.10.2023 09:40

Albert Long Hall

21.10.2023 10:50

Albert Long Hall
Kapat

Watsons Sürdürülebilirlik ve İnovasyon Zirvesi

@si.summit

Detaylar
  • 19-20 Ekim 2023
  • 09:00 - 16:30
  • Boğaziçi Üniversitesi
  • Albert Long Hall

Harita